Кожен день масляного тижня має своє особливе призначення. Це і зрозуміло, адже Масляна - свято народне і давнє, за час свого існування встигло обрости ритуалами, на які впливали як язичницькі, так і церковні традиції.
А тому Масляний тиждень навіть назву кожного дня має свою, і за ними легко визначити, чим у цей день можна займатися.
Понеділок − зустріч
В перший день прийнято зустрічати гостей, пекти млинці, прикрашати оселю опудалом з соломи.
Вівторок − загравання
У цей день незаміжні дівчата можуть влаштовувати так звані оглядини. Звати в гості знайомих хлопців або ж вирушати з ними кататися з гірки. За старими повір'ями, якщо в цей день не з'їхати на санях з гірки, то можна "образити" Масляну.
Середа − ласунка
Третій день Масниці славиться "тещиними млинцями", коли матір дружини запрошує зятя і годує його млинцями. Також кличуть у гості всіх бажаючих і пригощають їх. Вважається, що кожна господиня повинна мати свій власний секретний рецепт млинців.
Четвер − розгуляй
День, коли Масляна набирає свою силу. Крім поїдання млинців, необхідно влаштовувати різні гуляння.
П'ятниця − тещин вечір
Цього вечора зять пригощає тещу, яка йде до нього на млинці, а не навпаки. Якщо дотримуватися цього ритуалу, то у тещі із зятем налагодяться стосунки, буде мир і взаєморозуміння.
Субота − посиденьки зовиці
Молода дружина цим вечором повинна покликати до себе сестру чоловіка (зовицю) і пригостити її смачними млинцями і обов'язково подарувати цінний подарунок. У суботу також спалювали опудало зими, зазиваючи весну.
Прощена неділя
Завершальний день Масниці. Назва цього дня говорить сама за себе. У неділю прийнято просити один в одного прощення, таким чином звільнятися від гріхів перед Великим постом.
Масляну святкували,
Люту зиму проводжали.
Були танці, були співи
Та й млинці усім на диво.
Ой, яке ж то гарне свято -
Вас дозвольте привітати!
Немає коментарів:
Дописати коментар